kurs: ręczne przeszycia

 

_DSC3862a

kurs:
przeszycia ręczne

autor:
prof. n. scrap.
Mamajudo

   

Przeszywanie papieru grubymi nićmi jest często stosowane przez "kartkujące" osoby. Ja najczęściej tym właśnie zabiegiem zastępuję tuszowanie. Mimo, że przeszywanie całej kartki (niekiedy również wewnątrz) jest dość czasochłonne, to efekt jest wart poświęconych mu minut.
Ręczne szycie papieru wymaga grubszych nici niż te, które zakładamy do maszyny. Jest kilka rodzajów nici, które ja używam. Jedne lubię bardziej, inne mniej. Jedne są tanie, inne ciut droższe.

_DSC3848a

Numer 1. wszyscy chyba znają. To kordonek. Występuje w bogatej kolorystyce i to jest jeden z jego największych plusów. Oprócz tego jest dostatecznie gruby, by ładnie wyglądać na kartce.
Estetyka przeszycia: 5
Wydajność w stosunku do ceny: 4

Numer 2. to nić do jeansu. Jej niewątpliwym plusem jest to, że można ją wykorzystać także do szycia maszynowego (należy użyć igły do jeansu). Jest dość gruba, jednak nie tak gruba, jak kordonek.
Estetyka przeszycia: 4+
Wydajność w stosunku do ceny: 4+

Numer 3. to Snehurka, czyli czeski kordonek. Ten produkt to dla mnie absolutny hit. Nie dość, że jest go naprawdę dużo, to jeszcze cena jest niesamowicie przystępna. Jedyny minus to niewielka liczba kolorów (ale być może to tylko w moim mieście tak jest).
Estetyka przeszycia: 5+
Wydajność w stosunku do ceny: 5+

Numer 4. to nić lniana (ta akurat rodem z Czech). Jest to nić przemysłowa. Plusem w użytkowaniu jest pudełko, w którym nić jest zamknięta. Nie plącze się dzięki temu i nie brudzi. Jest to nić sztywna. Ładnie prezentuje się na grubych papierach, cienkie niestety przecina.
Estetyka przeszycia: 4+
Wydajność w stosunku do ceny: 5

  

_DSC3850a

  

Ponieważ nici, których używam do ręcznego przeszywania papieru, są grube, ważne jest, by przygotować odpowiedniej wielkości dziurki, zanim wypełnimy je nicią. Zanim zakupiłam szpikulec  Tima Holtza(firma Tonic)  sama sobie zrobiłam takie oto akcesorium:

_DSC3837a

“Urządzenie” to korek od wina+wklejona klejem Magic dość gruba igła.
Dobrze w roli przecinaka sprawdza się również szydło (do kupienia za grosze w każdej pasmanterii).

    

Przystępujemy do pracy.
Na przygotowanej bazie kartki, którą chcemy przeszyć, zaznaczamy szpikulcem pierwszą i ostatnią dziurkę, a następnie co pół centymetra robimy dziurki między tymi skrajnymi dziurkami. Skrajne dziurki pozwalają nam na podziurkowanie papieru w prostej linii.

_DSC3831a

 

Po lekkim zaznaczeniu wszystkich dziurek skracamy szpikulec do minimum.

_DSC3836a

 

i poszerzamy każdą dziurkę z osobna. Takie powiększenie dziurek sprawi, że gruba nić będzie się idealnie równo układać i całość przeszycia będzie bardzo estetyczna.

_DSC3845a

 

Tak wygląda lewa strona dziurkowania:

_DSC3847a

 

Pierwsze wkłucie igły z nitką następuje od spodu w drugą dziurkę (kiedy opanujecie szycie, będziecie mogli rozpoczynać szycie od którego chcecie miejsca).

_DSC3854a

  

Następnie od góry wkłuć się trzeba w pierwszą dziurkę.

_DSC3855a

 

Kolejno od dołu wkłuwamy się w trzecią dziurkę,

_DSC3856a

a następnie od góry w drugą.

_DSC3857a

 

Zasada jest taka,  że od dołu igła wchodzi w kolejną pustą dziurkę do przodu ściegu, a od góry cofamy się o jedną dziurkę.
Szycie kończymy zabezpieczając końcówkę nici taśmą dwustronną, klejem lub zamotaniem 🙂

_DSC3858a

 

A tak wyglada ścieg od góry. Użyta nić: brązowy kordonek.

_DSC3860a

  

A tutaj użyta nić to kremowa Snehurka:

_DSC3862a



26 komentarzy na “kurs: ręczne przeszycia”

  1. Aśko pisze:

    aaa, to takie buty z tym przeszywaniem 🙂
    będę ćwiczyć przez weekend i..całą zimę 😀
    dziękuję za kurs, pozdrawiam!

  2. Dorota pisze:

    Tak właśnie myślałam, że w ten sposób się to robi ale miło się upewnić. Mam pytanie – na zdjęciach przeszywane są 3 warstwy papieru razem (brązowym kordonkiem), nie lepiej przeszyć wierzchnią warstwę i nakleić na bazę? Chodzi mi o to czy nie za grubo jest przeszywać 3 warstwy papieru i jak potem zamaskować szycie pod spodem – czwartą warstwą papieru?
    Pozdrawiam i dziękuję za kurs.
    Dorota

  3. mamajudo pisze:

    Dorotko! Ja lubię warstwowość i trójwymiarowość 🙂 Dlatego przeszywam 2-3 warstwy papieru. Papier jest wtedy sztywny i bez problemu sprawdzi się nałożenie kleju tylko na spodnią nić. Papier nie będzie się wtedy marszczył (bo jest gruby).
    Można również podkleić pod spodem tekturką, birmatą lub grubym papierem.

  4. Izabela pisze:

    Rewelacyjny i bardzo przydatny kurs. Dziękuję 🙂

  5. To takie buty 🙂 A ja jak już szyłam to zawsze szyłam jakbym fastrygowała i musiałam przez to robić „dwa okrążenia” a to takie proste 🙂

  6. […] Jeśli tak, to koniecznie zajrzyjcie do naszej Akademii Scrapbookingu, gdzie Magda przygotowała kurs na ręczne przeszycia. Podpowiada w nim jak zrobić takie wyraźne i widoczne szwy na kartkach i skrapach. To świetna […]

  7. vivi22 pisze:

    Mamajudo, jesteś cudowna 🙂 Tego mi brakowało a na maszynę pieniędzy specjalnie nie będę wydawała. Dziękuję za podpowiedź. Brakowało mi informacji czym Ty dziurkujesz papier. A szyjesz normalnym ściegiem jak tkaniny 🙂

  8. Madzik pisze:

    Witaj – Dziękuję za kurs. Do pewnego czasu robiłam przeszycia ręczne własnie tak jak tutaj pokazałaś, ale teraz zmieniłam lekko mój ścieg – dzięki czemu idzie mi mniej nici.
    Najpierw przeciągam nić – ściegiem fastrygowym dookoła kartki, a następnie … lecę dalej – czyli robię drugie okrążenie fastrygując powstałe „przerywniki” ;o))
    Pozdrawiam ciepło ;o)

  9. IWA pisze:

    Też używam tego ściegu. Dawno temu, jak w szkole szyło się woreczki na groch, mama nauczyła mnie dwóch ściegów: za igłą i krytego. Przydało się bardzo. 🙂 Tyle że ja używam nici maszynowych, a nakłucia robię szpilką z dużym łebkiem co 4 mm. Wreszcie przestałam mieć kompleksy, że tylko ja nie używam maszyny do szycia, tylko ręcznie ściubię…

  10. […] jeszcze… ręcznie wykonane ściegi. Niedawno zamieściliśmy w naszej Akademii Scrapbookingu kurs Złotej Rączki Magdy, który pokazuje jak łatwo można samemu zrobić takie przeszycia na kartkach i […]

  11. […] Tu z bliska można podejrzeć szczegóły. Pająka żartobliwie zwisającego z belki z datą wykonania zdjęcia czy elementy wycinanek użyte jako ornamenty-ramki. Uważne oko dostrzeże także ręcznie wykonane przez Magdę szwy. Jak je zrobić, można dowiedzieć się z kursu w Akademii Scrapbookingu. […]

  12. […] brzegów Magda zrobiła ręczne szwy grubą nicią (kurs jak je wykonać można zobaczyć w naszej Akademii Scrapbookingu –> klik!). Na kartkach przycupnęły także śliczne kryształki z firmy Prima, jako eleganckie […]

  13. […] ktoś z was ma kłopot z szyciem grubymi nićmi polecam kurs Mamajudo – w jasny i zrozumiały sposób można przyswoić tą […]

  14. […] nie było u mnie przeszyć ręcznych na kartkach, a że chciałam się tak bardzo wzorować na tych przeszyciach z Akademii scrap.com.pl, to postanowiłam znów spróbować coś […]

  15. Majka pisze:

    Dziękuję za ten kursik :):) Dziś pierwszy raz przeszywałam kartkę ręcznie i efekt jak dla mnie super !!! Mogę podpowiedzieć , że dziurkowałam kartkę na takiej cienkiej gąbce, wtedy kartka się nie gniecie i igła łatwo wchodzi 🙂

    Pozdrawiam

    a efekty mojej pracy można zobaczyć tu http://scrapmajka.blogspot.com/2012/04/kartka-slubna.html

  16. […] czasu popsuta, więc pomyślałam, że najwyższa pora zacząć szyć ręcznie. Udałam się na kurs ręcznych przeszyć Złotej Rączki Magdy i wykorzystałam praktycznie przy wykonaniu drugiej […]

  17. kolorowanka pisze:

    Magda – ten kurs chodził za mną od dawna aż w końcu stał się dla mnie antidotum na załamanie związane z zepsutą maszyną – świetnie sie szyje kartki – gdyby nie ten kurs to bym nie zaczęła
    moja pierwsza praca tutaj
    http://kolorowanka.files.wordpress.com/2012/06/torebka1.jpg
    ale mam nadzieje nie ostatnia 😀

  18. Joasia pisze:

    Dzięki za ten kursik – mam starą maszynę, która co trochę rwie nici :(, a dzięki temu będę mogła też wykorzystać szycie :).

  19. […] kartka z ręcznymi przeszyciami według TEGO […]

  20. […] Sięgnęłam po kurs na ręczne przeszycia Magdy w Akademia.Scrap.com.pl […]

  21. Ala pisze:

    A co z tymi przeszyciami od spodu??
    Jakoś je podkleić czy po prostu tak zostawić? Bo trochę po otwarciu szpeci kartkę.

  22. mamajudo pisze:

    Taką przeszytą ozdobiona kartkę przykleja się do bazy kartki głównej. Wtedy nie widać przeszyć 😉

  23. […] A druga – może dla krawcowej? Z ulubionymi guzikami Jesse James I znowu ręczne przeszycia według kursu. […]

  24. Kaja M. pisze:

    świetny kurs! dziękuję:)

  25. Katarzyna pisze:

    Łamią Panie art. 61 Dz.U.2019.0.821 t.j. – Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń. W związku z powyższym wykroczeniem proszę o naprawienie błędów istniejących na tej stronie. W innym wypadku sprawa zostanie zgłoszona na policję. Jest to po prostu nieetyczne.

    Pozdrawiam

Napisz odpowiedź