Technika_Embossingu_mini

kurs:

Jak wykonać embossing na gorąco

autor:

adiunkt n. scrap.

Lewa Rączka Ania

 

Kurs nie wyczerpuje tematu embossingu na gorąco, jest raczej wprowadzeniem do techniki.

Embossing na gorąco to technika, którą tworzy się wypukłe ornamenty przy pomocy tuszu pigmentowego, pudru do embossingu i gorącego powietrza, które topi puder.

Tusz pigmentowy posiada optymalny czas wysychania do zastosowania w tej technice (tusz musi być odpowiednio długo mokry by puder mógł się do niego przykleić)

Puder do embossingu to specjalny proszek (pyłek) o mikroskopijnych granulkach, którym posypuje się odbity przy pomocy tuszu element

Nagrzewnica to urządzenie, które posiada optymalną temperaturę i podmuch pozwalające najbardziej precyzyjnie topić puder do embossingu

Pudry do embossingu dają różne efekty. Polecam zajrzeć do programu firmy Ranger by poznać jak wiele ciekawych detali można dzięki nim osiągnąć. W moim kursie użyłam pudru z serii Distress (postarzenie), w dotyku jak papier ścierny.

Kurs opracowano na produktach pochodzących ze sklepu Scrap.com.pl (obrazki są podlinkowane do sklepu):

pojedynczy stempel gumowy krwawnik bezbarwny tusz do embossingu tusz pigmentowy do stempli i embossingu - turkus pojedynczy stempel gumowy oset
  akrylowy bloczek do stempli 10x12cm, z podziałką puder do embossingu przezroczysty - precyzyjny  

Akademia - banerek mini copy

Embossing możemy wykonać w kilku kombinacjach tusz-puder, które pozwalają na różne efekty:

1. Przeźroczysty tusz + przeźroczysty puder (tzw. embossing resist)

2. Przeźroczysty tusz + kolorowy puder

3. Kolorowy tusz + kolorowy puder

4. Kolorowy tusz + przeźroczysty puder

embossing_kombinacje_1

Materiały, których będziemy używać.

embossing_materialy_1

Akademia - banerek mini copy

1. Przeźroczysty tusz + przeźroczysty puder

a) Odbijamy stempel z użyciem przeźroczystego tuszu – jak odbić stempel patrz kurs w akademia.scrap.com.pl

(w przypadku połączenia przeźroczystego tuszu i pudru jest to działanie "po omacku". Na wielu powierzchniach odbitka nie będzie od razu widoczna)

embossing1a_1

b) Odbitkę stempla jak najszybciej po odbiciu posypujemy pudrem do embossingu. Puder przykleja się do mokrego tuszu. Wygodnie jest przesypać ulubiony i najczęściej używany puder do małego pudełeczka a odbitkę posypywać łyżeczką bezpośrednio nad pudełkiem. Posypany pudrem element należy strzepnąć nad pudełkiem – nieprzylepiona do tuszu część pudru wpadnie s powrotem do pudełka.

embossing1b_1

c) Przy pomocy nagrzewnicy rozpuszczamy puder z odległości ok.15 cm.Jest to optymalna odległość by nie przypiec papieru oraz by się nie poparzyć. Rozpuszczony puder zaczyna tworzyć "szklistą" powłokę na odbitce stempla gdy osiągnie odpowiednią temperaturę.

Uwaga: z nagrzewnicy wydobywa się gorące powietrze, należy zadbać by trzymać ogrzewany element w bezpiecznym miejscu albo przy pomocy szczypiec.

embossing1c_1

d) Pokryty roztopionym pudrem element.embossing1d_1

e) Połączenie przeźroczysty tusz + przeźroczysty puder (czyli embossing resist) polega na zachowaniu koloru powierzchni pod odbitym elementem, powierzchnia ta nie przyjmuje preparatów, bo jest  śliska. Dla przykładu zakładkę wytuszowałam, kwiat pozostał biały.

embossing1e_1

Akademia - banerek mini copy

2. Przeźroczysty tusz + kolorowy puder

Powtarzamy kroki z punktu pierwszego. Posypujemy kolorowym pudrem do embossingu. Połączenie przeźroczysty tusz + kolorowy puder jest idealne dla najlepszego oddania właściwości pudru, jego koloru, efektów i zmieszanych w nim dodatków.

embossing2a_1

embossing2b_1

Akademia - banerek mini copy

3. Kolorowy tusz + kolorowy puder

Przy połączeniu kolorowy tusz + kolorowy puder można zadać sobie pytanie: Po co używać kolorowego tuszu skoro puder i tak go przykryje?

Kolorowy tusz wzmacnia kolor pudru. Dodatkowo sprawia, że ewentualne luki, których nie pokryje puder nie zostaną przeźroczyste. Polecam szczególnie przy odbijaniu motywów, których luki w konturze będą źle wyglądać np. obrazki do kolorowania.

a) Odbijamy stempel kolorowym tuszem

embossing3a_1

b) Zasypujemy odbitkę stempla pudrem prosto ze słoiczka używając jako podkładki kartki papieru (np. ksero).embossing3b_1

c) strzepujemy "górkę" pudru na kartkę

embossing3c_1

d) z kartki, na której pozostał puder formujemy  rynienkę i wsypujemy puder s powrotem do słoiczka

embossing3d_1

e) rozpuszczamy, tak jak poprzednio puder na odbitym i posypanym elemencie , gotowe!

embossing3e_1

Akademia - banerek mini copy

4. Kolorowy tusz + przeźroczysty puder

Wersję kolorowy tusz + przeźroczysty puder nazywam ekonomiczną. Mając kilka tanich, kolorowych tuszy pigmentowych i tylko jeden, przeźroczysty puder możemy embossingować na wiele kolorów!

Dla porównania zamieszczam wszystkie powyższe 4 kombinacje w zestawieniu, obok siebie. Na warsztat wzięłam puder Distress Broken China, ma dawać efekt znoszonego i wytartego materiału.

embossing_porownanie_1

Po wytuszowaniu różnice się zacierają i nie są już aż tak widoczne.

embossing_porownanie2_1

Akademia - banerek mini copy

Na ostatniej tekturce wokół motywu zauważyłam przeźroczyste, rozpuszczone drobinki pudru w miejscach w których nie odbijało się stempla. Psotny puder przykleił się nie tam gdzie powinien. Przed roztapianiem pudru można delikatnie małym pędzelkiem usunąć te drobinki, w tym przypadku było to bardzo trudne, bo przeźroczysty puder był ledwo widoczny.

embossing_pedzelek_1

Na koniec zrobiłam embossing na tekturowych gwizdach z użyciem pudru holograficznego (przeźroczysty z drobinkami, które się błyszczą różnym i kolorami w świetne) oraz pudru z granulkami złota.

embossing_przyklad1_1



8 komentarzy na “Embossing na gorąco–techniki w scrapbookingu”

  1. […] zainteresowanych techniką embossingu na gorąco, polecam mini kompendium przygotowane przez moją siostrę w Akademii Scrap.com.pl […]

  2. […] Pokryta złotem tekturowa bombka zmieniła się nie do poznania. Technika embossingu na gorąco pozwala na stworzenie takich niesamowitych efektów. Jeśli chcecie się dowiedzieć o niej więcej, zapraszamy do zaglądnięcia do Akademii na kurs embossingu. […]

  3. […] druga tekturka ozdobiona techniką embossingu na gorąco do której użyłam bezbarwnego tuszu Latarnia […]

  4. […] na gorąco są także wypukłe. Jak wykonać embossing na gorąco dowiecie się oglądając kurs obrazkowy w Akademii Scrapbookingu. Efektowne motyle Monika wycięła z tła przed przyklejeniem ich na […]

  5. Piękne i super kurs 😉

  6. Weronika pisze:

    Śliczne! 🙂

  7. BestLorna pisze:

    I have noticed you don’t monetize scrap.com.pl, don’t waste your traffic, you can earn additional bucks
    every month with new monetization method. This is the best adsense alternative
    for any type of website (they approve all websites), for more details simply search in gooogle:
    murgrabia’s tools

Napisz odpowiedź