wszystko o ATC

mini-ATC5

 

Wykład:

Wszystko o ATC

autor:

prof. n. scrap.

Latarnia Morska

Co to są ATC?

  

Artist Trading Cards to artystyczne, ręcznie wykonane karty kolekcjonerskie. Za ich prekursora uważa się Vanci Stirnemanna, szwajcarskiego artystę, który w 1996 roku zorganizował pierwszą wymianę ręcznie wykonanych kart na wystawie w Zurychu. Od tamtego czasu ATC stały się szalenie modne i wymieniają się nimi tworzące osoby na całym świecie.

ATC to ręcznie wykonane odpowiedniki znanych wcześniej kart kolekcjonerskich (np. baseballowych). Dzięki swojej formie stały się swego rodzaju artystycznymi wizytówkami osób tworzących i służą do wymiany między nimi (ATC nie wolno sprzedawać!). Dzięki tym kartom można nawiązać ciekawe kontakty na całym świecie, czy to przez osobiste spotkania czy wymiany korespondencyjne i organizowane w Internecie.

  

 

ATC wykonane przez: Leesa (Australia), Kasia (Polska), Bonnie (RPA)

ATC14

malowane ATC tryptyk, autorka T.Shaver (USA):

ATC34

Format i wykonanie ATC

  

Wymiary karty wynoszą dokładnie 8,9 cm x 6,4 cm (odpowiednio w calach – 3,5 x 2,5”); awers karty jest ozdobiony różnymi technikami plastycznymi (najczęściej takimi, w których specjalizuje się twórca), a na rewersie umieszcza się informacje o karcie i jej autorze.

W wykonaniu ATC panuje pełna dowolność technik i użytych materiałów, należy zadbać jednak o to, aby były one wykonane starannie i gwarantowały trwałość karty. Karty nie muszą być prostokątne, ale ważne żeby nie przekraczały ustalonych wymiarów.

Zwyczajowo nie robi się kart grubszych niż 0,5 cm – z uwagi na późniejsze trudności w przechowywaniu takich “grubasków”.

 

ATC w różnych kształtach wykonane przez: Mervi (Finlandia), Linda (USA), Susie LaFond (USA)

ATC24

ATC w różnych technikach, wykonane przez: Mia Mi (Polska), Lavandula (Polska), Marikodzi (Polska)

ATC94

ATC z różnych materiałów: z modeliny – Jenny (USA), szyte techniką crazy quilt – Margreet (Holandia) i ręcznie filcowane – Bryndis (Islandia)

ATC44

Tył karty

  

Na odwrotnej stronie ATC umieszcza się następujące informacje:

obowiązkowo: tytuł karty, imię i nazwisko twórcy, dane kontaktowe – minimum to adres e-mail, można podać adres pocztowy + kraj autora, datę powstania karty;

opcjonalnie: pseudonim twórcy, numer karty w edycji (jeśli powstało ich kilka), tytuł wymiany (jeśli karta powstała na zorganizowaną wymianę).

Istnieją specjalne pieczątki, które ułatwiają opisanie ATC; można także wydrukować sobie informacje na drukarce i nakleić na tył karty, można wypisać je odręcznie. Przykłady można zobaczyć na zdjęciu poniżej.

ATC54

Wymienianie się kartami ATC

  

Jest wiele sposobów na wymienianie się kartami ATC. W Internecie istnieją specjalne portale, strony i grupy dyskusyjne, gdzie organizuje się wymiany na określonych zasadach lub w określonych tematach i technikach. Na różnych forach czy portalu Flickr można zapisać się na wymianę w ramach danego kontynentu, grupową lub wymienić indywidualnie z zaproszoną osobą. Do prezentacji wykonanych przez siebie ATC i zaproszenia do ich wymiany można wykorzystać także swój blog i galerie internetowe.

Proponując komuś wymianę kartami ATC w dobrym tonie jest pokazać od razu, co ma się do zaoferowania w zamian. Można także umówić się indywidualnie z kimś na wykonanie kart w określonym temacie lub technice. Niektórzy twórcy, wykonujący ATC w szczególnie pracochłonnych technikach lub z drogich materiałów, zastrzegają sobie, że takie karty wymieniają na 2 lub więcej kart papierowych i wypada to uszanować.

Wysyłając ATC pocztą zadbajmy o to aby były dobrze zabezpieczone. ATC wysyłana na wymianę powinna być zapakowana w ochronną folijkę na kartę kolekcjonerską (do nabycia w sklepach dla kolekcjonerów i na Allegro, najczęściej w opakowaniach po kilkadziesiąt sztuk) lub małą kopertę (może być także ręcznie zrobiona). W dobrym tonie jest załączenie odręcznie napisanej karteczki z podziękowaniem za wymianę. Dodatkowo można dorzucić jakiś drobiazg, np. służący do tworzenia ATC. Z własnego doświadczenia w wielu wymianach międzynarodowych wiem, że ogromną radość sprawiają wysyłane przeze mnie… pocztówki z Polski 🙂

ATC64

Sposób przechowywania i ekspozycja

  

Swoją kolekcję ATC przechowuję w zwykłym segregatorze ze specjalnymi wkładami na karty kolekcjonerskie (zakupionymi na Allegro). Na stronie A4 jest 9 przezroczystych kieszonek w których bezpiecznie przechowuję otrzymane ATC. Dzięki temu mogę oglądać je swobodnie z obu stron, a same karty są zabezpieczone przed zniszczeniem.

Karty można również przechowywać w pudełkach, puszkach, folderach, ręcznie wykonanych teczkach itp. – możliwości są nieograniczone. Można również eksponować te małe dzieła sztuki oprawiając ich kolekcje w ramy, rozwieszając na ścianie lub umieszczając w obrotowych stojaczkach.

ATC74

 

ATC84

Literatura

Można znaleźć różne książki na temat ATC  w języku angielskim – głównie są to poradniki i albumy.

   

Za “biblię” adeptów ATC uważa się książkę

Bernie Berlin “Artist Trading Card Workshop. Create, Collect, Swap”

(North Light Books):

image4

Patricia Bolton “1,000 Artist Trading Cards: Innovative and Inspired Mixed Media ATCs”

(Quarry Books):

image8

Carol M. Heppner “Trading Card Treasures: Sharing Cherished Photographs”

(Martingale & Co Inc):

image31

L. Vollrath, M. Charles, T. Holtz “Trading Cards Techniques & ATCs, Artist Trading Cards” (Design Originals):

image26

Jill Haglund „Rubber Stamping Artist Trading Cards”

(Tweetyjill Publications Inc.):

image16

Leonie Pujol “Artist Trading Cards (Twenty to Make)“

(Search Press):

image20

i inne:

  • Mary Kaye Seckler “Shake,Rattle & Roll: Trading Cards & ATCs for Shakers Windows Doors Moving Parts Mosaics Closures and Much More” (Ingram Pub Services)
  • Gladys Love “Embellishing with Anything: Fiber Art Techniques for Quilts-ATCs, Postcards, Wallhangings & More” (C & T Publishing)
  • Diane Michioka “Artist Trading Cards (An Anthology of ATCs)” (Stampington & Company)



27 komentarzy na “wszystko o ATC”

  1. Magda pisze:

    Ten artykuł jest świetny! Ja swoje dwa zestawy ATC wysłałam i teraz czekam z niecierpliwością na ATC dla mnie 😀

  2. Elwira pisze:

    Nareszcie znalazłam pełną informację o ATC- serdeczne dzięki.
    Dopiero zaczynam przygodę ze scrap,ale ile można wysyłać okazjonalnych kartek,
    LO zajmują dużo miejsca ,a to jest taka mała przyjemność sama w sobie.
    Skąd się biorą różnice w rozmiarach ATC od 6,4 do 6,6 cm czy to ma znaczenie ?

  3. Elwiro owszem, rozmiar ma znaczenie – różnica o 2 mm może spowodować, że ATC nie zmieści się do ochronnej koszulki lub segregatora. Wymiary kart są dokładnie ustalone w calach, o czym pisałam w drugim rozdziale, i z przeliczenia na centymetry wychodzi 8,9 x 6,4 cm.
    A gdzie spotkałaś się z rozmiarem 6,6 cm (bo pierwsze słyszę o takim)?

  4. Elwira pisze:

    Nie podam źródła od ręki, ale spotkałam się z różnymi wymiarami 6,54 cm też, dłuższy wymiar podają 8,9 lub 9 cm. Wiem że jest to przelicznik z cali i stąd rozbieżności. Jednak 8,9 x 6,4 jest chyba najczęściej podawany. Dziękuję za rozwianie wątpliwości.

  5. Viol pisze:

    Świetny artykuł Latarnio:):):) a ja zastanawiałam się skąd się to wzieło:):)

  6. Monika Mróz pisze:

    super artykuł! dziękuję:)

  7. Iwona pisze:

    Super kompedium wiedzy o ATC, nareszcie wszystko jasne.
    Pozdrawiam.

  8. […] także w naszej Akademii Scrapbookingu – znajdziecie tam wykład Złotej Rączki Agnieszki na temat ATC (czyli kompendium wiedzy o Artist Trading Cards) oraz ćwiczenia Lewej Rączki Ani z kolorowania kurczaczków wielkanocnych. […]

  9. kasiorkaa pisze:

    Strasznie mi miło, że na zdjęciach znalazły się moje karty 😉 Dawno nie robiłam nowych i nabrałam strasznej ochoty!!

  10. Atrixana pisze:

    Cieszę się, że powstał taki temat. Teraz już wiem, co to ATC. Dziękuję, że istniejecie 🙂

  11. Aneta pisze:

    Ostatnio na naszym craftowym spotkaniu wykonaliśmy spotkaniowe karty ATC-niespodziankaprzygotowana przez gospodarzy :),świetna zabawa,a dzieki temu artykułowi nie byłam zielona :). Teraz czekam na jakąś akcję ATC na Waszym blogu,choć nie wiem czy sprostam,bo ciagle sie uczę 🙂 Pozdrawiam

  12. inka pisze:

    pozwoliłam sobie umieścić na blogu Art Grupy ten pomocny opis 🙂 wciąż się przydaje !

  13. Javier pisze:

    Ah sorry to hear about your mom. You still have a lot of firsts’ to go thgrouh so please be gentle with yourself.you have laid out some awesome wishes there, lady! As you wish for yourself, I wholeheartedly wish for you as well!PEACE cannot be overrated

  14. Some really superb articles on this website, thank you for contribution. “A religious awakening which does not awaken the sleeper to love has roused him in vain.” by Jessamyn West.

  15. Kjempefin!Jada, klart de får kalender, alle tre gullene mine.Pakkekalendre på de store, og noe litt mer alternativt til den lille..Stas er det åkkesom!

  16. http://www./ pisze:

    you can be whatever you want to be. My husband and children look at me and see my dreams with me. No second guessing or judging. That is the most wonderful thing about my life right now.

  17. Małgosia pisze:

    Ja również poczytałam i oglądnęłam z przyjemnością. Mam też pytanie: w artykule napisano, że ATC nie muszą mieć formy prostokąta, byle nie przekraczać podanych wymiarów. W takim razie może to być kwadrat? Np. o wymiarach podanych przez inną czytelniczkę, w komentarzu, 6,54?
    Pozdrawiam serdecznie! 🙂

  18. http://www./ pisze:

    Tusind tak Christel og Marie!Jo tak, og har bestilt ny tid til den 9 Feb, hvor venstre underarm skal under nålen, glæder mig allerede helt afsindigt!

  19. Koselig stemning hos deg Moa :)SÃ¥ viktig at dere tar dere tid til kos i adventstiden! Det blir fort veldig mye stress syns jeg.. men de siste Ã¥rene har vi satt ned kravene her i familien. Det blir jul uansett om kakeboksene bare er havfulle 😉 Desuten er det jo førjulstiden som er koseligst, mens forventningene bygges opp.Stor klem til deg Moa <3 Anneli

  20. […] AkademiaScrap.com Scrapowy Pas Startowy […]

  21. […] to malutkie fajne formy artystyczne (więcej o nich można przeczytać w moim artykule) – te oto powstały z okazji Halloween. Tłami są papiery od Mintay Papers, a jakże! W […]

  22. I am also writing to let you know what a magnificent discovery my wife’s child went through using yuor web blog. She figured out such a lot of things, including what it is like to have a wonderful giving spirit to have most people quite simply know several advanced topics. You actually exceeded my expected results. Many thanks for imparting those helpful, trusted, revealing as well as unique thoughts on that topic to Ethel.

  23. […] i zagranicą – wszystko co potrzebujecie o nich wiedzieć, można znaleźć w moim artykule: Wszystko o ATC. Te karteczki mają wymiar 8,9cm x 6,4 […]

  24. […] to jest ATC i z czym to się je było już TUTAJ, u Uleńki,  AkademiaScrap.com , Scrapowy Pas […]

  25. […] to jest ATC i z czym to się je było już TUTAJ, u Uleńki,  AkademiaScrap.com , Scrapowy Pas […]

  26. […] musi być właśnie taki. Mnóstwo przydatnych informacji dotyczących ATC znajdziecie tutaj: AkademiaScrap.com Scrapowy Pas […]

  27. […] AkademiaScrap.com Scrapowy Pas Startowy […]

Napisz odpowiedź